Zofia Stanecka od lat tworzy książki dla dzieci. Najbardziej znane z nich to opowieści o Basi, dziewczynce z przedszkola i jej rodzinie. Krótkie historie wydane w kilkudziesięciu tomach, są szczególnie bliskie dzieciom, ponieważ opowiadają o problemach, z jakim zwykle spotykają się na co dzień. Równie popularne książki Staneckiej to „Świat według dziadka” oraz „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”. Obydwie zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Dla kilkulatków pisarka stworzyła także trylogię fantasy „Gdy pada deszcz”, z bohaterką Gają oraz poradniki „Damą być” i „Rycerzem być”.
Zofia Stanecka w świetnie prowadzonej rozmowie przekazała dzieciom wiele cennych informacji o procesie powstawania książki i ludziach, którzy ją współtworzą - od momentu pojawienia się pomysłu w głowie pisarza aż po pojawienie się książki w księgarni bądź w bibliotece. Wprowadzając i objaśniając różne nieznane terminy (na przykład: „stopka redakcyjna”), posługiwała się nie tylko przykładami w postaci egzemplarzy książek, ale i umieszczoną na sztalugach tablicą, na której (z talentem!) rysowała różne schematy lub osoby. Dzieci chętnie wypowiadały się, wykazując się bogatym słownictwem. Potrafiły właściwie zachować w bibliotece. Chętnie przeglądały księgozbiór dziecięcy.
Okazało się, że Michalinka posiada jedną z książek Zofii Staneckiej. Przyniosła ją w piątek do szkoły i dzieci mogły wysłuchać historii Titanica. Dowiedziały się czym jest trap, kajuta, koło sterowne, burta oraz kto pracuje na statku. Mimo wielu dramatycznych chwil w książce, dzieciom dopisywał humor, a to za sprawą jednego z członków załogi - majtka.
W nadchodzącym tygodniu zaczynamy przygodę z kodowaniem. Będziemy brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz