niedziela, 24 października 2021

Czy warto zabrać dzieci do teatru?

 Chociaż dzieci traktują wyjście do teatru jak wolne od lekcji, to jest w tym niewiele prawdy. Czytanie, pisanie i mówienie to podstawowe umiejętności, które rozwijają dzieci. W teatrze dzieci mają niepowtarzalną szansę spotkać, usłyszeć i przeżyć literaturę. Dzięki ekspozycji na słowo mówione przez aktorów dzieci ćwiczą swoje umiejętności językowe. Dzieci mają ograniczone możliwości koncentracji, a w teatrze uczą się koncentracji na tym, co dzieje się na scenie. 

Teatr dla dzieci stanowi doskonałe wprowadzenie do szerszego świata sztuki, stoi bowiem na skrzyżowaniu kilku dyscyplin twórczych. Aktorzy, muzycy, twórcy kostiumów, scenografowie – wszyscy muszą działać wspólnie. W wyniku tego dziecko ma szansę uczestniczyć w spektaklu będącym wizualną i słuchową przygodą. 

Teatr jest miejscem, gdzie dzieci mają szansę, by nabrać kompetencji społecznych (dowiedzieć się np., że gdy kopię fotel przed sobą, przeszkadzam osobie, która na nim siedzi, lub że oklaskami mogę pokazać, jak coś mi się podoba). Idąc z dziećmi do teatru, budujemy wspólną relację. Razem przeżywamy dane emocje i razem spędzamy czas. Teatr wykracza poza prostą formę opowiadania. Choć często zdaje się być lekki, w rzeczywistości nawet ten dziecięcy często nawiązuje do poważnych tematów, takich jak: strata, wartości i relacje. Poprzez uczestnictwo w sztuce teatralnej dziecko odkrywa niuanse życia, uczy się na błędach i niepowodzeniach innych i przepracowuje trudne tematy w bezpiecznym środowisku.

Nasi mali widzowie spisali się na medal. Bez zarzutu przestrzegali zasad zachowania w teatrze. Po trzecim dzwonku, w absolutnej ciszy cierpliwie czekali na pojawienie się aktorów na scenie. Akcja spektaklu wciągnęła wszystkich. Dzieciom tak bardzo podobała się sztuka "Adonis ma gościa", że bili brawa nawet w środku spektaklu. Na koniec nagrodzili aktorów owacjami na stojąco.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz